مقالات آموزشی

تفاوت شیر سرو و پروپرشنال در چه مواردی است؟

تفاوت شیر سرو و پروپرشنال در چه مواردی است؟

شیرهای سروو و پروپرشنال، دو نوع شیر کنترلی هستند که در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، خودروسازی، هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می‌شوند. این دو شیر، ابزارهای مهمی برای کنترل جریان سیالات و گازها هستند که به وسیله آن‌ها، می‌توان سرعت و فشار جریان را تنظیم کرد. اگرچه هر دو شیر برای کنترل جریان هستند، اما تفاوت شیر سرو و پروپرشنال نیز یکی از موارد مهم و قابل بررسی است .

شیرهای پروپرشنال، برای کنترل جریان در سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیکی استفاده می‌شوند، در حالی که شیرهای سروو، برای کنترل جریان در سیستم‌های الکترونیکی و صنعتی استفاده می‌شوند. در این مقاله، به مقایسه و بررسی تفاوت‌های این دو پرداخته خواهد شد. با مطالعه آن شما با نحوه عملکرد هر دو نوع شیر آشنا خواهید شد و می‌توانید برای انتخاب شیر متناسب با نیازهای خود تصمیم بهتری بگیرید.

جهت تعمیر پمپ هیدرولیک خود توسط متخصصین برتر هیدلند کلیک نمایید.

تفاوت شیر سرو و پروپرشنال

برای پی بردن به تفاوت شیرهای سروو و پروپرشنال بهتر است در ابتدا شناختی از هر دو داشته باشیم.

تفاوت شیر سروو و پروپرشنال در چیست ؟

شیرهای سروو چیست؟

شیر سروو یک نوع فناوری کنترل جهت هیدرولیک است. این شیرها فناوری جدیدی نیستند زیرا شیرهای سروو برای اولین بار در دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفتند. شیرهای سرو با دقت بسیار بالا، تکرارپذیری بسیار بالا، هیسترزیس بسیار کم و پاسخ فرکانس بسیار بالا کار می کنند.

دریچه های سروو در ارتباط با سیستم های الکترونیکی پیچیده تر و سیستم های حلقه بسته استفاده می‌شوند. این شیرها همیشه گرانتر بوده اند. بنابراین یک سیستم شیر کنترل پروپرشنال را می توان برای بهبود کنترل بیشتر ماشین‌ها بدون صرف هزینه های بالای شیر سروو مورد استفاده قرار داد.

شیر پروپرشنال هیدرولیک چیست؟

شیر کنترل پروپرشنال شیری است که برای کنترل سرعت جریان سیال با تغییر اندازه مسیر جریان از طریق یک محدود کننده کار می کند. این شیرها بارها در مسیر ورودی دریافتی قرقره قرار می گیرند و در مدارهایی استفاده می شوند که به بیش از یک سرعت عملگر نیاز دارد.

از شیرهای پروپرشنال در سیستم هیدرولیک استفاده می شود تا بتواند فشار، جریان و جهت را کنترل کند. با استفاده از این شیر راندمان سیستم افزایش می یابد و در مدار اعمال می شود. میزان جریان تنظیم‌شده توسط این شیر، متعاقباً پارامترهای مؤثر بر فرآیند در یک سیستم را که عمدتاً شامل فاکتورهایی چون سطح، فشار و دما هستند را تنظیم می‌کند.

علت اینکه شیرهای سروو دقیق‌تر عمل می کنند

در شیرهای پروپرشنال، برای تغییر ناگهانی موقعیت قرقره از یک شیر قرقره با بریدگی‌های اندازه‌گیری و سیم‌پیچ‌های آماده PWM استفاده می‌شود. در این حالت هیچ راهی برای کنترل دقت در مواجهه با تغییرات افت فشار وجود ندارد. این باعث می‌شود که نرخ جریان واقعی از طریق یک شیر پروانه بر اساس تغییرات در جریان، فشار سیستم و فشار بار متفاوت باشد.

در مقابل، در شیرهای سروو، با استفاده از شیر خلبانی به سبک فلپر، بازخورد طبیعی برای اطمینان از جریان دقیق بدون توجه به تغییرات فشار بالادست یا پایین دست به کاربر ارائه می‌شود. همچنین، بازخورد داخلی این شیرها تضمین می‌کند که سروووالو بدون توجه به تغییرات فشار، همیشه مطابق با سیگنال ورودی جریان است. بنابراین، شیرهای سروو دقیق‌تر و پاسخگوتر از شیرهای پروپرشنال هستند.

علت اینکه شیرهای سروو دقیق‌تر عمل می کنند

1-تفاوت در نحوه استفاده از سیال هیدرولیکی در شیرهای پروپرشنال و سروو:

شیرهای سروو نیاز به کشش هیدرولیکی دارند و با افت فشار بسیار بالا کار می‌کنند. بسیاری از سرو دریچه‌ها به 1000 psi دلتا P برای جریان چیزی نیاز دارند که یک دریچه متناسب با 200 psi یا کمتر برای رسیدن به نرخ جریان نامی خود ارائه دهند.

با این حال هر دو نوع شیر ارزش سرمایه گذاری در فیلتراسیون را دارند، اما هیچ کدام از آنها را نمی‌توان نادید گرفت. با این حال، سروووال های کوچک ممکن است هزینه یک ماشین دست دوم را کاهش دهند و ارزش هزینه نگهداری را داشته باشند.

2-تفاوت در نوع کنترل هر کدام از شیرها:

شیرهای پروپرشنال و سروو هر دو از سیگنال‌های کنترل ورودی مانند 4-20MA، 0-10 ولت، -10 ولت- 10 ولت استفاده می‌کنند، اما شیرهای سروو دارای موتور گشتاور هستند و بافل نازل را کنترل می‌کنند، در حالی که شیرهای پروپرشنال از سیم پیچ تناسبی و شیر قرقره استفاده می‌کنند. شیرهای سروو دقت کنترل بالایی دارند، اما شیرهای پروپرشنال در برخی پارامترها نظیر تکرارپذیری، رینگ پسماند، و خطی بودن بهتر عمل می‌کنند.

3- تفاوت در نوع فیدبک هر کدام از شیرها:

شیرهای سروو نیاز به بافل نازل دارند و فیدبک آنها مکانیکی است، در حالی که شیرهای پروپرشنال از سنسور جابجایی الکتریکی برای فیدبک استفاده می‌کنند. در نهایت، تفاوت بین شیرهای پروپرشنال و سروو به دلیل روش هدایت آنها و نوع فیدبک استفاده شده برای کنترل موقعیت آنها بوده است.

4- تفاوت در ساختار و عملکرد شیرهای پروپرشنال و سروو:

به طور خلاصه، شیرهای پروپرشنال با استفاده از قرقره و سیم پیچ تناسبی کنترل می‌شوند و برای کنترل جریان و فشار بالا مناسب هستند، در حالی که شیرهای سروو دارای موتور گشتاور هستند و برای کنترل دقیق موقعیت و سرعت مناسب هستند. همچنین، شیرهای سروو دارای بازخورد مکانیکی هستند، در حالی که شیرهای پروپرشنال از سنسور جابجایی الکتریکی برای بازخورد استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی کامل تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک چیست ؟

بررسی 5 تفاوت عمده شیر سروو و شیر پروپرشنال:

بررسی 5 تفاوت شیر سرو و پروپرشنال :

1.ارائه درجه بالای کنترل حلقه:

وجه تمایز بین شیرهای سرو و پروپرشنال در منابع مختلف به طور متناقض تعریف شده است، اما به طور کلی شیرهای سروو درجه بالاتری از کنترل حلقه بسته را ارائه می دهند. هر دو نوع شیر برای کنترل در پنوماتیک، هیدرولیک، گاز، بخار، حمل و نقل آب و سایر کاربردهای تخصصی استفاده می شود.

2.دریچه‌های سرووو و سیستم های حلقه باز و بسته پروپورشنال:

تفاوت عمده بین سروو ولو و شیر پروپورشنال در این است که دریچه های سروو در سیستم های حلقه بسته استفاده می شوند، در حالی که شیرهای پروپورشنال در سیستم های حلقه باز و بسته استفاده می شوند. شیرهای متناسب را می توان به عنوان شیر کنترل جهت یا کنترل فشار استفاده کرد اما بیشتر این شیرها به عنوان شیرهای کنترل جهت استفاده می شوند.

3.بازخورد الکتریکی :

شیر پروپرشنال بیشتر بازخورد الکتریکی است. هنگامی که یک سیگنال ورودی وجود دارد، قرقره اصلی حسگر جابجایی متصل به آن را به حرکت در می آورد. هنگامی که سیگنال جابجایی بازخورد برابر با سیگنال داده شده باشد، قرقره اصلی از حرکت می ایستد و شیر پروپرشنال به تعادل جدیدی از موقعیت می رسد.

4. تفاوت توان ورودی:

توان ورودی شیر پروپرشنال عمومی نسبتاً بزرگ است، اساساً از چند صد میلی آمپر تا بیش از 1 آمپر متغیر است، در حالی که توان ورودی شیر سروو نسبتاً کوچک است، اساساً ده ها میلی آمپر. دقت کنترل شیر پروپرشنال کمی کمتر است و هیسترزیس بیشتر از شیر سروو است. سوپاپ بزرگ است و دقت کنترل سوپاپ سروو بالا است، اما الزامات روغن نیز زیاد است.

5. تفاوت قیمت:

شیرهای سروو در ارتباط با الکترونیک پیچیده تر و سیستم های حلقه ای بسته استفاده می شوند. این شیرها همیشه بسیار گرانتر هستند.در حالی که یک سیستم شیر پروپرشنال را می توان برای بهبود کنترل بیشتر ماشین ها بدون برچسب قیمت بالای سیستم های کنترل سروو استفاده کرد.

مزایای خرید از فروشگاه هیدلند:

مزایای خرید از فروشگاه هیدلند:

خرید از فروشگاه هیدلند، برای کاربران مزایای بسیاری دارد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

1. دسترسی به محصولات با کیفیت: فروشگاه هیدلند از برندهای معتبری مانند Festo، Parker، Bürkert و ASCO برای تامین انواع شیرهای سرو و پروپرشنال استفاده می‌کند. این برندها برای تولید محصولات با کیفیت و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته شناخته شده‌اند.
2. قیمت مناسب: هیدلند با توجه به حجم بالای خرید خود، امکان ارائه قیمت مناسب به مشتریان را دارد. همچنین، این فروشگاه برای جذب مشتریان جدید، از تخفیفات و پیشنهادهای ویژه استفاده می‌کند.
3. ارسال سریع محصولات: فروشگاه هیدلند با داشتن شبکه پخش و توزیع گسترده، قادر به ارسال سریع محصولات به سراسر کشور است. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی و با سرعت ، محصولات مورد نظر را دریافت کنند.
4. خدمات پس از فروش: این فروشگاه با داشتن تیم پشتیبانی و خدمات پس از فروش، به مشتریان خود امکان مشاوره فنی و پاسخ به سوالات و مشکلات فنی را می‌دهد.
5. مشاوره فنی رایگان: مجموعه هیدلند با داشتن تیم متخصص و با تجربه، به مشتریان خود امکان مشاوره رایگان در خصوص انتخاب و خرید انواع وسایل هیدرولیکی را می‌دهد.
6. تنوع در انواع شیرها: فروشگاه هیدلند، انواع شیرهای سرو و پروپرشنال را از برندهای مختلف به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این امر به کاربران این امکان را می‌دهد تا با توجه به نیاز خود، بهترین شیر را از نظر کیفیت و قیمت پیدا کنند.

نتیجه نهایی:

فروشگاه هیدلند یکی از معتبرترین فروشگاه‌های صنعتی در ایران است که تخصص خود را در زمینه تامین انواع شیرهای صنعتی، اتصالات و لوله‌های صنعتی دارد. این فروشگاه انواع شیرهای سرو و پروپرشنال را از برندهای معتبری مانند Festo، Parker، Bürkert و ASCO به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

از مزایای خرید از فروشگاه هیدلند می‌توان به داشتن محصولات با کیفیت بالا، قیمت مناسب، ارسال سریع محصولات به سراسر کشور، خدمات پس از فروش و مشاوره فنی رایگان اشاره کرد.

همچنین، فروشگاه هیدلند با داشتن سالها سابقه در زمینه تامین قطعات صنعتی، از توانایی تأمین این محصولات با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت برخوردار است. لذا، در صورتی که به دنبال خرید انواع شیرهای سرو و پروپرشنال هستید، فروشگاه هیدلند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =