نمایش دادن همه 3 نتیجه

نمایش 24 48 72
روتاری گروپ پمپ های ویکرز (Vickers)
قطعات پمپ ویکرز یا روتاری گروپ پمپ های ویکرز (Vickers)، با مجموعه قطعات کامل و باکیفیت در بسته‌بندی حرفه‌ای به
روتاری گروپ پمپ ‌های یوکن (Yuken)
قطعات پمپ یوکن یا روتاری گروپ پمپ های یوکن (Yuken Rotary Group)، از نظر کیفیت بالا و بسته‌بندی مطمئن، بسیار
روتاری گروپ پمپ‌ های رکسروت (Rexroth)
قطعات پمپ رکسروت یا روتاری گروپ پمپ‌های رکسروت (Rexroth)، باکیفیت بالا، بازدهی حداکثری و طول عمر مفید زیاد، مورد اقبال

منظور از روتاری گروپ (Rotary Group)، در واقع لوازم‌یدکی پمپ پیستونی است. کیفیت ساخت و دقت در رعایت استانداردها از جمله پارامترهای مهم در انتخاب روتاری گروپ است. در صورت خرید روتاری گروپ، باید از اعتبار برند سازنده، اطمینان حاصل کنید.

پمپ پیستونی (Piston Pump)، یکی از پمپ‌های قدرتمند در سیستم‌های هیدرولیک است که به‌منظور انتقال و پمپاژ آب و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد پمپ پیستونی، مبتنی بر رفت‌و‌برگشت پیستون‌ها در داخل سیلندر است.

به‌دلیل قدرت بالای این پمپ‌ها معمولاً به آن‌ها پمپ فشار قوی نیز گفته می‌شود؛ زیرا قابلیت تأمین فشار 100 تا 1000 بار را دارد. یکی از مزیت‌های پمپ پیستونی، امکان تعویض قطعات خراب‌ شده است. تمام قطعات پمپ پیستونی در انواع مختلف محوری (محور خمیده یا با صفحه زاویه‌گیر) و شعاعی در بازار موجود است. به مجموعه لوازم پمپ پیستونی، روتاری گروپ گفته می‌شود.

تعریف روتاری گروپ (Rotary Group)

به روتاری گروپ در صنعت هیدرولیک، پکیج قطعات پمپ پیستونی نیز گفته می‌شود. در ادامه به بررسی جامع انواع روتاری گروپ خواهیم پرداخت.

اجزای تشکیل‌دهنده

اجزای اصلی روتاری گروپ پمپ پیستونی عبارت است از:

1- روتور

روتور، در واقع قطعه متحرک پمپ پیستونی دبی متغیر است که معمولاً ۹ سیلندر و پیستون دارد. مجموعه بلوکه سیلندر یا روتور، یکی از بخش‌های اساسی و مهم روتاری گروپ محسوب می‌شود. جنس روتور باید از مواد ضدسایش باشد؛ به همین دلیل معمولاً آن را از فولاد ضدزنگ می‌سازند. کیفیت ساخت سیلندرها نیز به دلیل اینکه محفظه حرکت پیستون‌ها است، بسیار اهمیت دارد.

2- ولو پلیت، ست پلیت، شو پلیت

ولو پلیت یا صفحه سوپاپ در پمپ پیستونی، چیدمان پیستون‌ها نسبت به درگاه‌های ورودی و خروجی سیال را مشخص می‌کنند. همچنین، ست پلیت، باوجوداینکه، قطعه ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما بسیار مهم است. این صفحه از جنس برنج و به‌صورت دایره‌ای با سوراخ‌های مخصوص جای‌گرفتن پیستون‌ها است. شو پلیت نیز، از فایبرگلاس ساخته شده و ساختاری مشبک شبیه به آبکش دارد.

3- بالانسر

بالانسر یا صفحه‌زاویه‌گیر، مهم‌ترین قطعه در روتاری گروپ محسوب می‌شود؛ زیرا هم در معرض آسیب است و هم نقش مهمی را در پمپ پیستونی ایفا می‌کند. بالانسر در پمپ‌های صفحه زاویه‌گیر، مقدار کورس پیستون‌ها را تعیین کرده و باید در طراحی و ساخت آن نهایت دقت را به کاربرد. محور شفت به صفحه‌زاویه‌گیر متصل بوده و با چرخش خود باعث تغییر زاویه سواچ پلیت می‌شود. تغییر زاویه بالانسر با محور شفت، باعث جابه‌جایی پیستون‌ها می‌شود. هرچقدر این زاویه بیشتر باشد، کورس پیستون‌ها بیشتر است.

4- گاید، فنر و شفت

گاید نیز بیرونی‌ترین قطعه پمپ است و در نقش محافظ عمل می‌کند. جنس گاید باید از مواد بسیار مقاوم باشد تا در بلندمدت دچار آسیب نشود. فنر و شفت نیز از جمله قطعات متحرک و عامل اصلی حرکت پیستون‌ها به شمار می‌روند.

5- آب‌بند یا سیل هیدرولیک

آب‌بندها مهم‌ترین نقش را در جلوگیری از نشتی ایفا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید ورود آلودگی و رطوبت به داخل سیلندرها در بلندمدت باعث خرابی آن‌ها می‌شود. در انتخاب آب‌بندها باید به پارامترهایی همچون سرعت سیال، جنس سیال، حداکثر فشار کاری و محدوده دمای سیال توجه کرد. همچنین ابعاد و کاربرد سیلندر نیز باید در انتخاب آب‌بند مدنظر قرار گیرند.

شرایط بهینه روتاری گروپ پمپ پیستونی

بهتر است از روتاری گروپ پمپ پیستونی در شرایط بهینه و مخصوص استفاده کرد تا بازدهی و طول عمر آن افزایش پیدا کند. در زیر برخی از شرایط عملکردی سیلندرهای هیدرولیک بر اساس ظرفیت کاری، آورده شده است:

1- شرایط کاری سبک

 • حداکثر دمای محیط ۷۰ درجه سانتی‌گراد
 • حداکثر فشار کاری ۱۶۰ بار
 • فشار کم روی گایدها
 • سطح داخلی تمیز بدون آلودگی

2- شرایط کاری متوسط

 • حداکثر فشار کاری ۲۵۰ بار
 • حداکثر دمای کاری ۹۰ درجه سانتی‌گراد
 • بار متوسط روی گایدها
 • آلایندگی گردوغبار و رطوبت

3- شرایط کاری سنگین

 • حداکثر فشار کاری ۵۰۰ بار یا بیشتر
 • دمای سیال تا ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد
 • بار سنگین روی گایدها
 • ذرات آلاینده خارجی زیاد

برندهای معروف

امروزه برندهای مختلفی در بازار هیدرولیک، اقدام به تولید و عرضه روتاری گروپ کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به برندهای جهانی رکسروت (Rexroth)، ویکرز (Vickers) و یوکن (Yuken) اشاره کرد. در هنگام خرید قطعات داخلی پمپ پیستونی، باید به اورجینال بودن آن دقت کنید. به همین منظور بهتر است از نمایندگی‌های رسمی یا فروشگاه‌های آنلاین معتبر اقدام به خرید کنید.

فروشگاه تخصصی هیدلند با درنظرگرفتن نیاز شما و ارائه مشاوره‌های تخصصی در این زمینه، راهنمای صنعتگران است.

1- روتاری گروپ پمپ ویکرز

روتاری گروپ پمپ ویکرز، پکیج باکیفیت ساخت آلمان است و دارای طول عمر بالا و بازدهی حداکثری است. معمولاً کیفیت بالای این لوازم، کمی قیمت آن را در بازار نسبت به محصولات مشابه بیشتر کرده است. حداکثر فشاری که سیلندر پمپ ویکرز تحمل می‌کند، ۲۱۰ بار است. مدل‌های مختلفی از این روتاری گروپ، همچون PVE19، PVE21، PVB98 و … در بازار وجود دارد. نمونه‌های چینی پمپ ویکرز با قیمت مناسب‌تر برای خرید در بازار وجود دارد.

2- روتاری گروپ پمپ یوکن

روتاری گروپ پمپ یوکن، ساخت کشور ژاپن است و از نظر کیفیت، هم رده محصولات مشابه اروپایی است. لوازم پمپ پیستونی Yuken دارای بسته‌بندی شکیل و حرفه‌ای است و ایمنی بالایی دارد. این روتاری گروپ در آمریکا، ژاپن، هند، برزیل، ایران و … محبوبیت زیادی کسب کرده است.

3- روتاری گروپ پمپ رکسروت

روتاری گروپ پمپ رکسروت، محصول کشور آلمان است و در مدل‌های مختلفی همچون A10VSO10، A10VSO18 ، A2F10 و … به بازار عرضه شده است. کیفیت بالای این محصول نیز باعث بالارفتن قیمت آن شده است. از پمپ رکسروت برای تأمین بازه‌های جابه‌جایی حجمی تا ۱۸۰ میلی‌لیتر استفاده می‌شود.

راهنمای خرید روتاری گروپ پمپ پیستونی

اگر قصد خرید روتاری گروپ پمپ پیستونی را دارید؛ حتماً پس از شناسایی دقیق نیازهای صنعتی خود، با متخصصین هیدرولیک مشورت کنید. خوشبختانه فروشگاه صنعتی هیدلند، در این زمینه می‌تواند شما را در تمام مراحل خرید همراهی کند.

فراموش نکنید که در صورت خرابی هرکدام از لوازم پمپ پیستونی، باید به‌سرعت به دنبال تعویض آن باشید. قطعاتی همچون برنجی روی پیستون، شفت، سواچ پلیت، آب‌بند و پلیت برنجی بیشتر در معرض آسیب هستند، به همین دلیل سالم‌بودن آن‌ها باید دائماً چک شود.

5 نکته مهم در تعمیر و نگهداری روتاری گروپ

برای نگهداری و استفاده از لوازم پمپ پیستونی، باید به برخی نکات مهم توجه کنید از جمله:

 1. کف روتور را هنگام خرید بررسی کنید؛ سوراخ‌های روتور نباید باز باشند.
 2. بررسی کنید که فنر و خارهای روتور سالم باشند.
 3. پیستون‌های انگشتی را از نظر روان بودن بررسی کنید؛ پیستون باید به‌خوبی در داخل سیلندر جای گرفته و روان حرکت کند.
 4. پمپ را به طور منظم از گردوغبار پاک‌کرده و مانع از ورود آلودگی به داخل محفظه سیلندر شوید.
 5. پلیت برنجی خیلی زودتر از سایر قطعات خراب می‌شود؛ ازآنجاکه چپ‌گرد و راست‌گرد بودن پمپ به آن بستگی دارد، بلافاصله پس از خرابی آن را تعویض کنید.